Financial Accountant

The ideal candidate is responsible for the coordination and execution of account reconciliations, budget compilation, and backup to the accounts payable function.

Könyvelő / Financial Accountant kollégát keresünk Egerben, süllyesztékes kovácsolással foglalkozó gyárunkba.

Responsibilities

  • Maintain the general ledger by processing all company invoices, payments, and purchases
  • Review and verify accuracy of financial and contract paperwork and processes
  • Summarize and prepare financial records and statements for external reporting

Feladatok:

  • Termeléskönyvelés: a termelési folyamat napi szintű könyvelése, adminisztráció ellenőrzése.
  • Számlakönyvelés
  • Házi pénztár könyvelése
  • Banki utalás
  • Együttműködés külső könyvelő partnerrel

Qualifications

  • Associate's degree or equivalent experience in Accounting
  • 3+ years' of accounting experience
  • Highly organized with excellent attention to detail

Elvárások:

  • · minimum 3 év szakmai tapasztalat
  • · pénzügyi-számviteli ügyintéző vagy mérlegképes könyvelő végzettség

Preference:

  • · Intermediate English language skills

Előny:

  • középfokú angol nyelvtudás

What we offer:

  • Valuable benefits: SZÉP card, health program
  • Reimbursement of travel expenses: 100% on long-distance pass or 30 Ft/km on own vehicle
  • Learning and development opportunity
  • Immediate start

Amit kínálunk:

  • Alapbéren felül munkavállalói juttatások: SZÉP-kártya, egészségprogram
  • Bejárás támogatása: 100% távolsági bérlettérítés vagy autóval 30 Ft/km
  • Tanulási, fejlődési lehetőség
  • Azonnali kezdés

Back to search results

Requisition ID
937726

Posted Date
Jun 24, 2024

Work Area
Finance- Accounting

Career Status
Professional

Employment Type
Full Time